Výlet z Milána – Lago Como

Na delší dobu poslední článek z Milána se bude týkat jednoho krásného dne na konci letošního března, který jsme s Týnou strávily na jezeře Como. Nejhlubší jezero v Itálii (přes 300 metrů) má tvar přes padesát kilometrů dlouhého obráceného ypsilonu a leží na sever od Milána. Bylo vytvořeno posunujícím se ledovcem a je napájeno ledovou vodou z Alpských vrcholků.  Je a byla to však oblast oblíbená evropskou smetánkou, která si na jejích březích vybudovala mnoho luxusních sídel, honosných vil i lázní. Ráno jsme sedly na vlak a za necelou hodinu jsme vystupovaly na břehu jezera v městečku Como.  Shlédly jsme předvelikonoční procesí, kdy do místního Duoma vstupovali věřící nechat si požehnat palmové listy a olivové větvičky, obešly vykopávky starořímských lázní, městské hradby a místní trh a nalodily jsme se na výletní loď, která obstarává dopravu po jezeře. Vydaly jsme se na sever, směrem do „nožičky“ písmene Y.

DSC_0360

Asi po hodině plavby, kdy jsme obdivovaly krásné vily na březích jezera a Alpy v pozadí, jsme vystoupily na jediném ostrůvku na jezeře – miniaturním kopci vyrůstajícímu kousek od levého břehu v polovině jezera, těsně před jeho rozdvojením. Comacina, jak se ten kousek země jmenuje, byla osídlena již v římských dobách, pak na ní bylo několik kostelů a dnes jsou na ní dva malé kostelíky, restaurace a turistická trasa, po které se dá Comacina obejít kolem dokola za necelou hodinku.

DSC_0378

DSC_0374

Kochaly jsme se probouzející se jarní přírodou i vykopávkami raně křestaňské baziliky, pak jsme nasedly na loď mířící do městečka Argegno, kde jsme hned chytily autobus a po břehu dojely do jiné vesničky jménem Menaggio. Tam jsme se opět nalodily a napříč přes jezero jsme přejely na druhý břeh do města Varenny.

Ta stála za to. Prudce se zvedajícím břehem zastavěným malými domky a úzkými uličkami  se vine pešina stále výš a výš až k torzu Normanského hradu s jedinou vysokou věží. Když projdete malým parkem a vysupíte nahoru na věž po dřevěných schodech, a překonáte hrůzu z výšek, naskytne se vám v zapadajícím slunci nádherný výhled na rozvětvující se jezero Como, jeho hluboce modré vody, pableskující ve větru, bílé vrcholy Alp postupně se zabarvující do růžova, i střechy domků pod vámi.

DSC_0396

DSC_0390

A ve Varenně jsme nasedly na vlak a vrátily se za hodinku domů do Milána.  Děkuju, Týnko, byl to krásný den, jsem ráda, že jsi mě tam vzala!

DSC_0382

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Itálie, sever se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s