Ahoj, jsme tu a žijeme. Píšu se zpožděním, protože pro samé cestování nestíhám.
Z Oaxaca jsme přes noc přijeli do nejjižnějšího státu Mexika, Chiapasu. Tento hornatý a pralesnatý stát je plný mayské historie, krvavých nepokojů, potlačování práv domorodých indiánských obyvatel a revolucionářských Zapatistů, které si tu můžete koupit coby populární maskoty i na tričku i jako magnetek na lednici.
Po jedenácti hodinách cesty jsme byli dost unaveni, tak jsme odložili plány na kaňon Sumidero, a místo toho jsme si prošli město. San Cristobal de las Casas je položen v údolíčku ve výšce 1.600 metrů nad mořem uprostřed borovicovo-bromeliového pralesa. Na rozdíl od spousty jiných mexických měst to nebylo původní sídliště prehispánských obyvatel, ale bylo založeno španělskými conquistadory „na zelené louce“, takže má přísný systém pravoúhlých ulic a uprostřed náměstí Zocalo.
San Cristobal je hlavním městem mayské a indiánské kultury, a je to vidět. Nejen všudypřítomné trhy s rukodělnými místními výrobky, a obyvatelstvo zjevně zcela indiánského původu, ale také mnohem méně španělštiny v ulicích, která je nahrazena různými mayskými dialekty, a také hlavně indiánské prodejkyně suvenýrů. Tyto bosé ženy v ušmudlaných krojích tu najdete na každém kroku. Nabízejí korálky, pásky, šátky, postavičky Sumcomandate Marcose a podobně. Jsou to ženy, které přestoupily z katolické víry na proestantskou a byly bigotní katolickou většinovou komunitou z okolních vesnic vyobcovány, a nyní jsou nuceny živořit v chudobě na předměstích San Cristobalu, neboť se nesmějí vrátit domů.
Není tu dobré fotit v kostelech, ani fotit místní, je prostě vidět, že toto je stát ve státě, který ovládají jiné síly, než na které jsme od nás zvyklí.
Prošli jsme si křížem krážem celé centrum a jeho kostely, najedli se různě pouličně, a vyšplhali na jeden z kopců San Cristobalu ke kostelu s úžasnou vyhlídkou na okolní kopce i město samotné. Pak jsme sestoupili do jedné z kavárniček, kde si dal Marian místní biokávu a popovídali jsme si s indiánským majitelem o tom, jak tu probíhá zapatistická realita, jak fungují trhy, sbírání hub, život, a tak dále. Pak si Marian koupil na trhu ručně vyráběnou košili a kalhoty, dali jsme si věci do prádelny a za asi 35 korun jsme si nechali vyprat a vyžehlit, koupili jsme mi brož se stříbra a malachitu a šli jsme spát.
A to bylo pro tento den vsechno.
Chtelo by to fotecky Luu, at je mozno nasat atmosferu:-)
To se mi líbíTo se mi líbí
ja bych rada, ale zatim se mi tu ze zejsich pocitacu nepodarilo natahnout ani jedinou, kvuli pozdejsimu velkoplosnemu tisku fotim na velke rozliseni. holt to udelam jako vzdycky, a nahazim pozdeji vsechno najednou, vydrz!
To se mi líbíTo se mi líbí