Santa Maria

Santa Maria je jedno ze dvou měst na ostrově Sal (druhé z nich je hlavní město Espargos) a leží na jihu ostrova, v zátoce mezi dvěma písečnými mysy. V podstatě slouží jako turistická základna, ale kdo chce, své si v Santa Marii najde.

My jsme do Santa Maria chodili každý den, pro vodu, jídlo, i jen tak na procházku, pro načuchnutí místním koloritem, i na nákupy. Je třeba počítat s tím, že Santa Maria je zařízena pro turisty, kteří se většinu času vyvalují na pláži a tráví svůj čas opékáním kůže do ruda, takže všechno, co si zde můžete koupit, je drahé. Prostě, bílí lidé, kteří mají dost peněz na to, aby doletěli přes půl světa na Sal, mají i dost na to, aby si koupili šperky vyrobené v Senegalu z libereckých korálků s pár dolarovým příplatkem. Kapverdská měna se jmenuje escudo (čti eškudo) a je tak nějak nepřehledně přepočítatelná k dolaru, že jsem si jistá, že mne většinou místní dost natáhli, i když smlouvat umím téměř pekelně;)

Smlouvat se samozřejmě musí, místní s tím počítají,  nasazují cenu třeba desetkrát víc, než kolik věc stojí….a je pravda, že někteří bílí lidé prostě vyjednávat nechtějí.  Nemají náturu, neumí jazyk nebo prostě mají fůry peněz. A místní mají pré. Taky je fakt, že když člověk vidí zdejší chudobu (a to je na africké typické poměry ještě Sal veeelmi bohatý), smlouvá v podstatě jenom z principu a ty svoje peníze ještě rád odevzdá. Prostě takový Kolumbus naruby: černoši vyměňují s bělochy korálky za zlato;)

V Santa Marii je vidět pár pěkně barevných domků a zbytek tvoří typické baráčky typu „uplácáno z bahna“:

V podstatě jedinou zajímavostí Santa Maria je maják, který není vůbec na pobřeží, ale asi kilometr od pláže…asi se písek posunul, nebo co…

A jinak nic. Ještě si tedy můžete u prodejkyně koupit nějaké ovoce, kterého neznáte název ani původ (vyzkoušeli jsme cosi zeleného boulovatého a docela to chutnalo dobře). Tu boulovatou ježatou věc můžete vidět níže na váze. Pokud někdo z Vás ví, o co se jedná a jak se ta boulovina jmenuje, dejte mi vědět.

Na Santa Marii se mi v podstatě nejvíc líbily balóny, které mají u cesty do města vypuštěny jednotlivé surfařské a kitařské školy, aby přilákaly klienty:

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Cabo Verde se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s