Poslední dny v Mexiku

Ahoj, moc teď nepíšu, protože v podstatě není co, pokud nestojíte o podrobný popis toho, jak jsme nakupovali poslední den v Meridě (a nechali tam hříšné peníze po způsobu amerických turistů), pak se ve čtyři ráno přesouvali na letiště a letěli do D.F., jak je tu oproti Karibiku šedivo a nevlídno, ale NEJSOU TU ŽÁDNÍ KOMÁŘI, a jak nakupujeme tady (už máme plný nový obří příručák a koupené obří další zavazadlo – taktéž napůl plné).

Prostě žádná zábavná novinka není. Chystám ale článek o tom, co bylo nejlepší, co nejpodivnější, co nejzajímavější, a pak klasický článek Vtipnosti a podivnosti, na nějž sbírám podklady po celou dobu, co jsme tady.

 

Jediné, co stojí za vyprávění, je včerejší návštěva Plaza Garibaldi tady v D.F. Je to koloniální náměstí, kde se shromažďují každý večer desítky mariachi kapel a za nějaký ten peníz (kolem 70 – 100 pesos) vám zahrají píseň. Je tam neuvěřitelný hluk, náměstí zase není tak velké, ale všechny skupiny jdou do toho s vervou, na každých pár metrech tak uslyšíte jinou melodii. Vzniká tak mexická kakofonie zvuků, při které místní popíjejí alkohol, zpívají, nostalgicky sebou kývají ze strany na stranu a hrozně si to užívají.

My jsme si to nakonec taky užili. Marian zaplatil jednu písničku, já jsem ji vybrala. Bylo to obligátní turistické Kukurukukuuuuu, paloooomáááá. Takže jsme se taky nostalgicky zakývali, zatancovali si, zamáčkli slzu a Marian si dal rum. Nikdo nás ani nepřepadl, ani neokradl, ani neznásilnil, ani nezabil, a tak to považujeme za úspěšný večer.

Dnes dopoledne jsme se vydali do muzea Fridy Kahlo, nejznámější mexické malířky, manželky Diega Rivery. Jedná se o dům rodiny Kahlo, kterému se z celkem jasných důvodů říká Modrý dům. Tady měli Frida i Diego své pracovny i ložnice, tady Diego dožil po smrti Fridy sám. V jejich době se po zahradě procházeli pávi a dům byl neustále plný hostů. Uvnitř muzea je velká sbírka Fridiných obrazů, jejich denních potřeb vč. Fridiných zdravotních korzetů i její slavná postel se zrcadlem, kde ležela po autonehodě a malovala neustále sama sebe.

Dům Fridy Kahlo leží v bývalém předměstí D.F. – Coyoacánu, které je dnes jeho součástí. Je to staré koloniální místo plné stromů, kostelů a parků.

Měli jsme dost času, tak jsme si poseděli na lavičce, dali jsme si grilované kuře, placky, pálivou salsu a pak jednu z prapodivných barevných zmrzlin, které Mexičané tak milují. Oni jsou vůbec nějak hrozně na sladké – na každém rohu jsou krámy se zmrzlinou, cukrárny, krámy s bonbony, sladkými džusy. A každý druhý malý mexický školák ucucává z lahve colu. Podle toho tedy také dospělí Mexičané následně vypadají 🙂

 

Když jsme se najedli a oddychli si, dojeli jsme autobusem do jiného muzea – Muzea Diega Rivery – Anahuacalli. Diego byl megaloman a jeden z nejvýznamnějších světových sběratelů prekolumbijských mezoamerických kultur. Rozhodl se, že postaví budovu připomínající pyramidu a vycházející z mayské mytologie. Budova má tři patra – podzemní, představující zásvětí, bez oken, pouze s pláty alabastru, přes které prochází trošku světla, pak patro představující běžný život a nakonec patro nebeské. Každé z pater je propracováno do detailů, plné mozaiek i úchvatných originálních kousků soch a užitných předmětů z Diegovy předkolubovské sbírky. Diegovi v posledním patře došly peníze a muzeum se stále dokončuje a doupravuje podle možností mecenášů.

Snad poprvé v Mexiku jsme narazili na průvodkyni, která hovořila krásnou plynulou angličtinou (ale protože jsme šli ve skupince s Mexičany, stejně se to nakonec zvrhlo v prohlídku ve španělštině), a protože jsme měli již lístek z muzea Fridy Kahlo, tak jsme měli tuto dvouhodinovou (!) prohlídku zadarmo.

Mexičané jsou velmi hrdí na svou minulost a svou kulturu, a tak se v Pyramidě často pořádají soaré, koncerty, výstavy a soutěže pro školáky a studenty. Zrovna v době naší návštěvy instalovali před budovu různé obří kovové sochy a průvodkyně nás srdečně zvala, ať večer přijdeme na slavnostní otevření výstavy spojené s večírkem (jak je v Mexiku zvykem) a jídlem (jak je také zvykem). A to zadarmo, protože už přeci máme vstupenku. Bohužel, bylo to od nás tak daleko, že bychom se v noci z Pyramidy nedostali.

Z horního patra Pyramidy je nádherný výhled na kotlinu, ve které se rozkládá D.F., obklopenou prstencem vysokých hor sopečného původu.

Po návštěvě obou muzeí jsme byli hrozně unavení, a večer jsme na hotelu padli za vlast. Tady je fotka, jak se tu jezdí malými městskými autobusíky, jejichž kvalitu nejde s velkými dálkovými autobusy první třídy a venkovskými collectivy vůbec srovnávat.

Dnes v poledne si Marian dal mexickou národní specialitu zvanou Chile en nogada – papriku plněnou mletým masem dvou druhů, přelitou smetanovou omáčkou, posypanou ořechy, granátovými semínky a petrželkou. Je to slavnostní jídlo, které se servíruje pouze v období zrání granátových jablek, a které má barvu jako mexická vlajka.

A to už je z Mexika všechno. Dnes nás vykopli z hotelu v poledne, ale letí nám to do Paříže až ve 23:30, takže musíme vymyslet, co tu budeme ten bezprizorní půlden provádět – asi budeme nakupovat a procházet se.

 

Mějte se pěkně a těším se na vás v Praze!

 

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Mexiko se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Poslední dny v Mexiku

  1. nerozlobte si Tlaloka napsal:

    Jsem moc ráda, že jste v pořádku a už se těším, až budete o všem vyprávět osobně. Přeji vám ať vše vyjde až do konce a nic nezkazí krásné zážitky,. Jsem moc zvědavá na fotky i na to, co vše jste nakoupili. Já si vzpomínám jen na ohromné nákupy tequily a výrobků místních obyvatel na tržištích.Naposled pozdravujte Tlaloka a mějte se prima. mamušák

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s