Barcelona – jen tak se projít

Bylo to na jaře 2011.

Tyjo, už pět let! I tak dlouho mi může trvat, než se dokopu napsat o nějaké cestě sem na blog. Letos nemám zatím kromě letní cesty do Pobaltí žádné cestovací plány, tak můžu dohánět resty a mnohaleté sliby a vytáhnout nějakou tu cestovací minulost.

Takže v dubnu 2011 jsme s Týnou vyrazily na pár dní do Barcelony. Na jihu Evropy už bylo samozřejmě nádherně, jaro nás přivítalo otevřenou náručí.

Předem upozorňuji, že posty o Barceloně budou plné fotek a popisu emocí, než faktografickým průvodcem, jak tomu je u jiných míst, které jsem na blogu popisovala. Barcelona totiž zaútočila na moje smysly, najednou, intenzivně a nezvratně. Vzpomínky tak na ní mám v podobě chutí, vůní, melodie tanga a pohlednicových obrázků plných barev….

IMG_0559Našla jsem ubytování přímo v centru, dvě minuty chůze od nejslavnější barcelonské ulice jménem La Rambla. Měly jsme pro sebe každá malinký tmavý pokojík bez okna, ale společná koupelna byla čistá a lokace a cena to vyvážily.

Protože jsme přiletěly pozdě v noci, jen jsme šly spát a těšily se na ráno. V devět jsme vyrazily do prosluněných ulic a zjišťovaly jsme, kde se to vlastně nacházíme, a jak na nás bude hlavní město Katalánska působit. K tomu je bezpodmínečně nutné se dobře nasnídat, protože městské nachozené kilometry dávají člověku dost zabrat. Naše cesta proto začala vnádherné tržnici La Boqueria, do níž je přístup přímo z La Rambla.

IMG_0593Tržnice byla založena už v roce 1200 (!) a dnes po mnohých přestavbách nese rysy katalánské secese. Obrovský pavilon je k prasknutí nacpaný jakýmkoliv jídlem, na které si můžete vzpomenout. Houby? Jasně. Ovoce a zelenina? Že váháš. Vepřové žaludky? To víš, že jo. Pštrosí vejce? Každopádně!

Navykly jsme si chodit do La Boquerie každé ráno pro talíř ovoce, džusy a pečivo. A někdy i v průběhu dne, když nás přepadla chuť 🙂

IMG_0572

IMG_0577

IMG_0584Z La Rambla jsme zabočily směrem ke gotické katedrále La Catedral. Její přední průčelí postavené ve slohu katalánské neogotiky byla bohužel pod lešním, ale to naštěstí nijak neubralo na atmosféře tajemna a složité a dlouhé historie, která vládla na jejích vnitřních nádvoří i v chrámové lodi.  Na jednom v chioster  – takových malých dvorků – nás zaujalo pasousích se živých třináct bílých hus. Dočetla jsem se, že symbolizují třináct let života ve čtvrtém století Římany umučené mladičké místní světice, sv. Eulálie.  Nebyli to ovšem jediní ptáci, co se dožadovali naší pozornosti. Na jiném z nádvoříček Týna schytala od prolétajícího záludného racka nálož, kterou jsme musely čistit v kašně příhodně se vyskytující opodál…

IMG_0620Celý den jsme se nazdařbůh procházely městem a kochaly se malými detaily nádherné architektury, která nás obklopovala na všech místech.

Věžičky a věže, zajímavé střechy, sgrafitti, mozaiky, okenice různých vzorů, lucerny a lampy všmožných tvarů, barevná okna, balkóny a balkónky s kovaným zábradlím, fasády zajímavých odstínů a detaily ze skla i keramiky……… Barcelona je zkrátka něco pro fanouška drobností.  A já se takových věcí nedokážu nabažit.

IMG_1188Ano, vidíte správně, na fasádě tohoto domu jsou deštníky a vějíře. A to proto, že hostí už mnoho let obchod s paraplaty:).

Organická architektura insipirovaná prací Gaudího (o němž budu psát v dalších postech), se nachází po celé Barceloně. Osobně se mi líbí moc a mému oku lahodí.

IMG_0654IMG_0612IMG_0558Odpoledne jsme došly ke klenotu katalánské secese, Palau de la Música Catalana. Vrcholné dílo stavebního slohu hýřícího barevností, hrou s detaily,přírodou inspirovanými vzory, zdobností a mozaikami, bylo postaveno na začátku 20. století a každý jeho centimetr čtvereční stojí za prohlédnutí. Jenom fasáda samotná je úchvatná. Členěná sloupy, mozaikami, portály a ozdobami, vnitřní výzdoba prý pak předčí jakékoliv očekávání. Bohužel, nedostaly jsme se dovnitř, protože prohlídky jsou zamluvené mnoho týdnů dopředu. Berte to proto jako tip – jestli víte, že do Barcelony pojedete, rozhodně si zamluvte lístky předem!

IMG_0658IMG_0660IMG_0661IMG_0670IMG_0676Myslím, že pro dnešek vám to stačí. Takové nádhery v jednom postu, tím se musí šetřit jako šafránem :).

Příště se podíváme k moři a na horský vrch Montjuïc, kde jsme večer shlédly nádherné vystoupení flamencové skupiny.

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice pevninské, Španělsko se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Barcelona – jen tak se projít

  1. Feistnerovi napsal:

    Ahojky, děkujeme za inspiraci, to je krásné, těšíme se, ale pořád nemůžu přijít na tip na bydlení, možností spousta. Musím to zkonzultovat, abychom nevybrali něco v nějaké šílené čtvrti. Zatím pa, Andula

    To se mi líbí

  2. Adriana napsal:

    Barcelona je uuuuzasna! A super blog 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s