Cabo Verde – cože???

Ke konci roku 2010 jsem Mariana trvale, průběžně a neoblomně obtěžovala tím, že je mi v Praze zima, že jsem přepracovaná, a že prostě POTŘEBUJI jet na dovolenou do tepla.  Po mnohém přemlouvání mi kývl na povánoční bleskovku – „něco vyber, poletíme na konci prosince“.

I zavýskla jsem radostně a jala se hledat last minute letenky a zájezdy, přičemž mi bylo jasné, že v rubrice „blízká moře“ nenajdu nic, neboť přestože okolo Silvestra týdenní all inclusive pobyt v 5***** tuniském hotelu stojí 6.000,- Kč, chceme se zahřát, a ne bruslit na zamrzajícím moři;)

I Kanáry se mi zdály studené – 18 stupňů teplota vzduchu a 16 stupňů teplota vody, to není nic pro naše zkřehlá, vyzáblá a bílá středoevropská těla. My chceme na slunce, trošku se spálit  a pak si užívat vlahých večerů při západu slunce pod palmami!

Pak mi do oka padly Kapverdské ostrovy (Cabo Verde), konkrétně ostrov Sal.  Přesto, že velká část obyvatel ČR o existenci nějakých Kapverdských ostrovů netuší, ony nejen že existují, ale navíc jsou natolik na jihu, že je na nich v prosinci přes třicet stupňů!!!! Bylo rozhodnuto. Kapverdy se staly naší zimní destinací. Ostrov Sal pak byl jednoduchou volbou – oproti ostatním ostrovům byly ceny ve čtvrtinové výši.

Bleskově jsme zabalili (tak bleskově, že Marian si teprve v den odletu uvědomil, že dvoje ze svých tří kraťasů má v práci od léta a tudíž se jako náhradní varianta ukázaly být ucházející dlouhé trenkové plavky), psychicky se vyladili na vedro, zkontrolovali očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám, a po krátkém vymrznutí na ruzyňském letišti jsme nasedli do letadla.

————————————————————————————————

Vzhledem k tomu, že většina našich známých i příbuzných po sdělení cíle naší dovolené reagovala tak, jak je popsáno v nadpisu, je mi jasné, že musím přidat nějaké bližší info, takže:

Cabo Verde je ostrovní stát v Africe. Od roku 1975 jsou Kapverdy republikou. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (což ve francouzštině znamená Zelený mys), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky.  Nacházejí se v jižní části severníhoAtlantiku, nejblíže k pevnině Senegalu, a skládají se z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků, které se seskupují do dvou celků podle pozice převládajících větrů:

  • Barlavento (severní souostroví, Návětrné) – Santo Antao, Sao Vincente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista,
  • Sotavento (jižní souostroví, Závětrné) – Maio, Santiago, Fogo, Brava.

Všechny ostrovy jsou vulkanické, ale pouze na ostrově Fogo je stále aktivní vulkán Mount Fogo. Naposledy vybuchl v roce 1995. Na ostrovech jsou časté eroze půdy, sucho. Země má také nedostatek vody a je seismicky aktivní.

Úředním jazykem na Kapverdských ostrovech je portugalština, avšak většina obyvatel se dorozumívá kreolštinou, původem z portugalštiny.  Na jednotlivých ostrovech se na tvoření dialektu podílely jiné jazyky – na Sao Vincente francouzština, na Boa Vista italština, na Brava angličtina.

Než Kapverdské ostrovy objevili Portugalci bylo území neobydlené. Dnešní obyvatelé jsou potomky otroků a portugalských kolonizátorů, janovských a nizozemských kolonizátorů, sefardských Židů.  3/4 obyvatel jsou mulati, zbytek černoši a jen nepatrná část běloši.

Ostrov Sal je jedním z návětrných ostrovů, neustále tam tedy fouká celkem silný vítr. Název „Sal“  znamená v portugalštině sůl: ekonomika ostrova byla totiž v minulosti závislá právě na těžbě soli. Ostrov byl objeven roku 1460 a pojmenován „Llana“, což znamená v portugalštině plochý. Prakticky neobydlený ostrov Sal byl využíván především obyvateli sousedního ostrova Boa Vista pro pastvu dobytka. Název se změnil až v 18. století, kdy byly na území ostrovy nalezeny zásoby soli.

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Cabo Verde se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Cabo Verde – cože???

  1. Kapverdy napsal:

    Ostrov Sal byl super, ale ten vítr mi tam dost lezl na nervy. Jinak podobné reakce jsme se dočkali taky. Kapverdy, cožééé? 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s