Ke konci roku 2010 jsem Mariana trvale, průběžně a neoblomně obtěžovala tím, že je mi v Praze zima, že jsem přepracovaná, a že prostě POTŘEBUJI jet na dovolenou do tepla. Po mnohém přemlouvání mi kývl na povánoční bleskovku – „něco vyber, poletíme na konci prosince“.
I zavýskla jsem radostně a jala se hledat last minute letenky a zájezdy, přičemž mi bylo jasné, že v rubrice „blízká moře“ nenajdu nic, neboť přestože okolo Silvestra týdenní all inclusive pobyt v 5***** tuniském hotelu stojí 6.000,- Kč, chceme se zahřát, a ne bruslit na zamrzajícím moři;)
I Kanáry se mi zdály studené – 18 stupňů teplota vzduchu a 16 stupňů teplota vody, to není nic pro naše zkřehlá, vyzáblá a bílá středoevropská těla. My chceme na slunce, trošku se spálit a pak si užívat vlahých večerů při západu slunce pod palmami!
Pak mi do oka padly Kapverdské ostrovy (Cabo Verde), konkrétně ostrov Sal. Přesto, že velká část obyvatel ČR o existenci nějakých Kapverdských ostrovů netuší, ony nejen že existují, ale navíc jsou natolik na jihu, že je na nich v prosinci přes třicet stupňů!!!! Bylo rozhodnuto. Kapverdy se staly naší zimní destinací. Ostrov Sal pak byl jednoduchou volbou – oproti ostatním ostrovům byly ceny ve čtvrtinové výši.
Bleskově jsme zabalili (tak bleskově, že Marian si teprve v den odletu uvědomil, že dvoje ze svých tří kraťasů má v práci od léta a tudíž se jako náhradní varianta ukázaly být ucházející dlouhé trenkové plavky), psychicky se vyladili na vedro, zkontrolovali očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám, a po krátkém vymrznutí na ruzyňském letišti jsme nasedli do letadla.
————————————————————————————————
Vzhledem k tomu, že většina našich známých i příbuzných po sdělení cíle naší dovolené reagovala tak, jak je popsáno v nadpisu, je mi jasné, že musím přidat nějaké bližší info, takže:
Cabo Verde je ostrovní stát v Africe. Od roku 1975 jsou Kapverdy republikou. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (což ve francouzštině znamená Zelený mys), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky. Nacházejí se v jižní části severníhoAtlantiku, nejblíže k pevnině Senegalu, a skládají se z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků, které se seskupují do dvou celků podle pozice převládajících větrů:
- Barlavento (severní souostroví, Návětrné) – Santo Antao, Sao Vincente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista,
- Sotavento (jižní souostroví, Závětrné) – Maio, Santiago, Fogo, Brava.
Všechny ostrovy jsou vulkanické, ale pouze na ostrově Fogo je stále aktivní vulkán Mount Fogo. Naposledy vybuchl v roce 1995. Na ostrovech jsou časté eroze půdy, sucho. Země má také nedostatek vody a je seismicky aktivní.
Úředním jazykem na Kapverdských ostrovech je portugalština, avšak většina obyvatel se dorozumívá kreolštinou, původem z portugalštiny. Na jednotlivých ostrovech se na tvoření dialektu podílely jiné jazyky – na Sao Vincente francouzština, na Boa Vista italština, na Brava angličtina.
Než Kapverdské ostrovy objevili Portugalci bylo území neobydlené. Dnešní obyvatelé jsou potomky otroků a portugalských kolonizátorů, janovských a nizozemských kolonizátorů, sefardských Židů. 3/4 obyvatel jsou mulati, zbytek černoši a jen nepatrná část běloši.
Ostrov Sal je jedním z návětrných ostrovů, neustále tam tedy fouká celkem silný vítr. Název „Sal“ znamená v portugalštině sůl: ekonomika ostrova byla totiž v minulosti závislá právě na těžbě soli. Ostrov byl objeven roku 1460 a pojmenován „Llana“, což znamená v portugalštině plochý. Prakticky neobydlený ostrov Sal byl využíván především obyvateli sousedního ostrova Boa Vista pro pastvu dobytka. Název se změnil až v 18. století, kdy byly na území ostrovy nalezeny zásoby soli.
Ostrov Sal byl super, ale ten vítr mi tam dost lezl na nervy. Jinak podobné reakce jsme se dočkali taky. Kapverdy, cožééé? 😀
To se mi líbíTo se mi líbí