Bydlela jsem sice v Bari, ale každý den jsem si vlakem udělala výlet po okolí (tedy, teprve poté, co jsem pochopila systém několika vlakových společností sdílejících jedno nádraží :)). Když se mi z důvodu zmatku na vlakových nástupištích nepodařilo odjet do historické Matery, chytla jsem vlak jedoucí na druhou stranu – na jih do Alberobella.
Po celé Apulii se nachází roztroušené tisíce domečků s kulatou střechou z břidlicových tašek a obílenými zdmi – trulli. Někde slouží jako sýpky, domky k uskladnění zemědělských nástrojů, jinde (právě v historickém centru Alberobella) tvoří celé obytné čtvrti. V jednom z domků je muzeum, které ukazuje, jak lidé v trulli žili dřív (dnes v nich běžně žijí také, ale mají moderní vybavení) – v několikapatrovém domku je víc místa než v mém bytě…
Jednotlivé trulli jsou pomalovány znaky pro štěstí, lásku, dlouhý život a podobně. Na jednom místě jich je prý víc než 3000 a centrum Alberobella je chráněnou památkou UNESCO.
Když jsem byla v Alberobellu poprvé, našla jsem úžasný krám. Uprostřed lokálních pochutin stojí pult s desítkami nakládaných delikates, šunkami, salámy, uzeninami i mořskými plody. Majitel vám na požádání připraví degustaci nebo třeba sendvič s čímkoliv, na co si zrovna ukážete. Když jsem se do krámku vrátila s K. v září, musela jsem mu obchůdek ukázat a dali jsme si tam výborný oběd. Má závislost na prosciuttu se prostě s každou návštěvou Itálie prohlubuje…..Kdybyste někdy někdo do Alberobella zabloudil, je to po hlavní ulici nahoru, když stojíte ke katedrále čelem, tak roh první uličky doleva. Doporučuji!
Náhodou jsem zjistila, že po cestě nazpět do Bari se dá z vlaku vystoupit hned u jeskyní Castellana Grotte (neplést se zastávkou Castellana, jinak půjdete několik kilometrů po silnici a budete velmi sprostě nadávat, že jste vystoupili blbě – stalo se nám v září). Jedná se o jeskyně s prý nejbohatší krápníkovou výzdobou v Evropě.
Jsou úžasné a rozhodně stojí za návštěvu. Prohlídka vás provede 3 kilometry dlouhou trasou několika obřími jeskynními dómy plnými neuvěřitelných krápníků. Mnohametrové růžově nasvícené stalaktity ve tvaru roztodivných zvířat se tyčí uprostřed černočerné tmy, krápník ve tvaru sovy hlídá menší jeskyni, stovky tisíc krápníků hýří barvami. Růžové, žluté, oranžové, temně červené – a na samém konci zázrak – jeskyně s desetitisícem bílých krápníků ostrých jak jehla.
Jediné vstupné toho dne bylo za jeskyně. Vlak stojí 4E. A zbytek je jenom na vás. Jižní Itálie prostě vítá každého otevřenou náručí a na tloušťce vaší peněženky jí nezáleží…
Ahoj, můžu se zeptat, jesli si +- pamatuješ kolik stal vstup do těch jeskyni? Chystáme se s mami do Bari za tyden a nikde moc informaci nemůžeme najít. Tak kdyby ses chtěla podělit o další poznatky, budu moc rada 🙂 klidně i na e-mailu Janina.hrabackova@seznam.cz
Předem dekuju
To se mi líbíTo se mi líbí
Google ví všechno 🙂 http://www.grottedicastellana.it/en/tickets/ 15E.
To se mi líbíTo se mi líbí
Ahoj Luu, chystame sa toto leto s dvoma detmi 6 a 4 rocne do Bari, chcem ta poprosit o radu ohladne kde sa ubytovat, aby bola blizko plaz a nie kamene, ale piesok…..nemas nieco zmapovane/ nieco mensie a mile v okoli BAri. Vdaka
To se mi líbíTo se mi líbí
Ahoj Katarino, bohužel neporadím, bydlela jsem přímo ve staré části Bari, tam pláž žádná není. Ale v Polignanu a Mare pískové pláže jsou, od Bari je to kousíček vlakem….
To se mi líbíTo se mi líbí