Bergamo – město v oblacích

Dnes sem hodím jenom krátký post o Bergamu.

Sice jsem měla v plánu strávit tam celý den, ale podařilo se mi pořídit si apartní pásový opar, takže mi bylo děsně blbě a dlouho jsem se nezdržela.

Do Bergama vyjíždí z Miláno Centrale vlak každou hodinu. Za 40 minut dojedete krásnou krajinou v předhůří Alp do středu nového bergamského města Città Bassa. To je moderní a placaté, spousta klasických paláců a zeleně v centru. Nad ním se zvedá Città Alta, „vysoké“ staré Bergamo.

IMG_3087Kdo je odvážný a nebojí se úpalu, může si vyšplhat do kopce pěšky. Pro ostatní zbývají tři možnosti: auto, lanovka a autobus. Došla jsem až ke spodní stanici lanovky, koupila si lístek, ale když jsem viděla příšernou frontu, v níž si turisté z celého světa šlapali na záda, jen aby se dostali do právě odjíždějícího vagónku, dýchavičně si to šplhajícího vzůru, vzdala jsem to. Naskočila jsem na právě projíždějící autobus, jízdenku si štípla v něm a byla v Bergamo Alta asi za 10 minut.

Ráda bych řekla, že Bergamo je zcela jistě krásné město. S atmosférou, úzkými uličkami, chrámy, kostely, a nádhernými výhledy. Bohužel také (alespoň v době mé návštěvy jedné dubnové neděle) naprosto narvané výletníky. Všechny obchody jsou holt v Miláně v neděli dopoledne zavřené, takže nikdo nemá co dělat a všichni vyráží na výlety.

IMG_3093I tak si ale můžete projít uličkami, do kterých dav nemíří. Ztichlé, tmavé a zarostlé břečťanem, nabízí klidná útočiště. Nicméně, jakmile zahnete za rok, narazíte do davu turistů, který se zrovna přesouvá od jedné katedrály ke druhé podle vyznačené trasy na turistických mapkách.

IMG_3096

IMG_3097Nejhezčí na Bergamu jsou bezesporu nádherné výhledy do Pádské nížiny i na alpské vrcholky z masivních ochranných zdí ze 17. století, lemujících celé Città Alta.

IMG_3109

IMG_3113

Měla jsem v úmyslu obejít po hradební ulici (Vialle delle Mura) celé staré město kolem dokola, ale protože mi bylo nedobře, zmohla jsem se na krátkou procházku, posvačila jsem na hradbách své kilo hrášku z batohu a lanovkou se spustila dolů a dopajdala k nádraží.  Ty moje choroby, no….Ale i tak, Bergamo rozhodně stojí za návštěvu, i když bych po své zkušenosti doporučovala přijet ve všední den.

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Itálie, sever se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s