Na okraji Tolouse se nachází výkladní skříň Evropské kosmické agentury (ESA) zvaná Vesmírné město. A když šel Kuba na zápas národního týmu se Španělskem, já měla celý den pro sebe a Cite de l’espace byla jasná volba. Dojet tam ucpaným centrem, kde policie kvůli zápasu odkláněla dopravu snad ve všech směrech odevšad, bylo trochu náročné, ale nakonec jsem se do něj dostala, i když na konci jsem se musela spoléhat na autonavigaci, protože naváděcí cedule byly celkem zmatečné.
Velký areál lze rozdělit na tři části – venkovní expozici s průchozími kopiemi starých kosmických modulů a funkční rakety ESA Ariane, promítací sál ve tvaru globu, v němž probíhá vzdělávání formou různých vědomostních videosoutěží, kde proti sobě zápasí několik týmů návštěvníků (bohužel jen ve francouzštině), a poté obří muzeum.
A to je na celý den. Naprosto zábavnou a fascinující formou plnou kvízů, holoprojekcí a pokusů jsou zde vysvětleny fyzikální zákony, vývoj vesmíru, vrstvy naší atmosféry, funkce satelitních telefonů a podobně. A bylo to DOKONALÉ.
Jak malá jsem se radostně účastnila projektu hledání života na Europě, ledovém měsíci Jupitera (musela jsem se problourat ledem, hledat živočichy, vysílat sondy, vše za pomoci videoprojekce ovládané celým tělem), pátrání po mimozemských civilizacích na potenciálních planetách obíhajících kolem vzdálených hvězd (ležíte v sondě a hledáte vhodné hvězdy pro život různými druhy průzkumných prostředků od spektroskopů po sondy):
Sledovala jsem vývoj Měsice a Země v průběhu miliard let – promítání na vypouklé makety vesmírných těles se skvělým výkladem, projela jsem se vesmírným výtahem jednotlivými druhy atmosféry, pokusila se vytvořit si vlastní tornádo či sníh, prošla si replikou mezinárodní vesmírné stanice ISS, složila jsem vesmírný kvíz, vyšetřovala a operovala jsem pacienta v džugli pomocí satelitního spojení s lékařem v civilizaci, a to nejlepší – prošla jsem se po Měsíci.
Jako vážně. Nejsdílenější video z FB stránky blogu dám i sem, abyste si to užili. Simulátor chůze po Měsici pomůže člověku ukázat, jak vypadá chůze v šestinové gravitaci. Zároveń to slouží k tomu, aby se veřejnost mohla pobavit, jak šílenec Luu lítá na pérech nad zemí…..Zde to je, smějte se na můj účet se dle libosti:
Dokázala bych v Cite de l espace strávit celý víkend a pořád bych neviděla všechno. Bylo to skvělé, vzdělávací, zábavné a ukazuje to, jak se má prezentovat věda dětem a mladým lidem přístupnou formou. Doporučuji naprosto všem, už jenom kvůli tomu simulátoru moonwalku :).