Moře všech odstínů modré

Proč se jezdí na Mauricius? Protože to je ta Evropa v tropech s neuvěřitelně teplým, čistým a barevným mořem plným korálových rybek.

Existují seznamy desítek nejlepších pláží kolem celého ostrova, existují soukromé pláže drahých hotelů, ze kterých sice do vody můžete, ale už se na nich nesmíte posadit, natož pak položit se na deku, existují stovky malých cestovních agentur, které vám uspořádají masáž na moři, šnorchlování, potápění, let balónem nad vodou, let vrtulníkem k „podmořskému vodopádu“, projížďky kolem pobřeží, vodní lyže, a vůbec.

A pak existují Jarmily, které moře nebaví. Voda je slaná, vlny jsou zákeřné a boří bábovky, na pláži je vedro, písek se lepí na upadlé jablko a leze do tělesných dutin, fouká tam vítr… Dvojče A po třech týdnech už dělalo scény, že nevyleze z kočáru, protože na pláž nechce ani šlápnout. Nedivím se. To má po rodičích. My se ani jeden ve vyvalování na pláži nevyžíváme a já mám dokonce alergii na slanou vodu, takže se v moři nekoupu, pokud není vedle sprcha se sladkou vodou. Ale kvůli nim jsme se snažili, přísahám! Nakoupili jsme bábovky, měli jsme slunečník a plážový stan i boty do vody. Ty jsou teda opravdu třeba, všude je obrovské množství mořských ježků. Ale nám i jim se líbilo víc vykoupat se 2x denně v bazénu, kde voda neštípe do očí, a pak jít na výlet.

I tak jsme ale z moře viděli dost, protože od toho tu moře pro mně je. Na koukání!

Já do něj vůbec nemusím lézt. Stačí mi u něj sedět a dívat se. A čuchat tu slanou vůni. Na všech mých cestách jsem si vždycky na chvíli někde lehla, dívala se na moře a usnula, ukolébána šuměním vln.

Přiznejme si, že usnout na pláži, zatímco vám dvacetiměsíční batole sype do uší písek, je takřka nemožné. Ale nebylo to potřeba. Zase bylo skvělé poslouchat kuduru, africkou moderní hudbu, co vyhrávala z každého auta zaparkovaného u pláže, okupovaného místní omladinou, uplácat si pár bábovek, osprchovat se, a jít domů. A samozřejmě udělat pár fotek, kterými se dá zvednout tlak všem kamarádům, co uprostřed února doma klepou kosu.

Ale i my jsme se potopili. Blue Bay (Modrá zátoka) na jihovýchodní straně ostrova nás zachránila, když u nás na západě pršelo. Hodina cesty za to stála, protože u nás ve Flic en Flacu sice také byla bariéra z korálového útesu, ta je kolem celého Mauricia), takže nikde nejsou vysoké vlny, ale Blue Bay má takový tvar, že voda se v ní ani nehne. Je tak teplá, že ani nevíte, že v ní stojíte, hladká jako zrcadlo, plná malých rybek a navíc naprosto, ale absolutně TYRKYSOVÁ. Žádná modrá. Ten, kdo zátoku pojmenovával, byl buďto barvoslepý, nebo trpěl absolutním nedostatkem fantazie.

Jeli jsme takovou dálku proto, že u Blue Bay se nabízí výlet lodí s průhledným dnem. Chtěli jsme totiž, aby i holky měly něco z podmořského života, když neumí šnorchlovat.

Holky se chvilku koukaly na pruhované rybky a korály, kterých je v zátoce opravdu velmi mnoho, ale pak je to začalo nudit, takže jsme je vysadili z lodi do kruhů a jeden z nás s nimi vždycky plaval, zatímco druhý se šnorchlem okukoval mořskou faunu.

Nebylo to tak úchvatné, jako obří žraloci na Filipínách, ale bylo to příjemné. A hodně turistické. Ale to je na Mauriciu všechno. Ona totiž na konci korálového atolu u Blue Bay leží na malém ostrůvku nějaká slavná restaurace, takže se tam žene každý turista.  My ne, my jsme se podívali na ryby, omyli sebe i Jarmily od soli, snědli nějaké místní pochutiny ze stánku, a jeli se podívat na kráter vyhaslé sopky blízko naší pláže. O tom ale jindy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak vidíte z následující fotky, i já jsem schopná se do moře potopit a vyfotit si nějakou tu rybku či buclaté nožky svých dětí, když je třeba. Ale jsem víc cestovní než válecí, co nadělám. Takže příštím postem začnu připomínat jednotlivé výlety, ať je vidět, že Mauricius není jenom modré moře a zlaté pláže.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Mauricius se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s