Dneska budu ve svém blogu vzpomínat na bujnou květenu ostrova Sal, která se mi nesmazatelně vryla do paměti, a to proto, že žádná nebyla;)))
Sal je totiž nejsušším z Kapverdských ostrovů, v podstatě vysušená vysušenina, na které tu a tam roste nějaká ta travička, popínavka, a to je tak vše. Těch pár palem, co tu roste, bylo vysazeno uměle pro potřeby turistického průmyslu – palma spotřebuje hodně vody, a tudíž pro ni není Sal přirozeným působištěm. V našem hotelu se vyskytovaly palmy datlové i palmy kokosové a já se s radostí kochala pohledem na listy kokosové palmy míhající se ve větru, neb to je jeden z mých nejoblíbenějších pohledů (vypěstovala jsem si na něm závislost v Latinské Americe). Pak je občas někde zakořeněná mimóza, která má silný, pokroucený a rozlezlý kmen, to je ze stromů tak všechno, co jsme viděli.
Kvalita hotelu se samozřejmě určuje podle okolí, takže se hotelový personál snaží ve výhni udržet naživu kvetoucí importované rostlinstvo:
Skutečný Sal však vypadá jinak. Nejúrodnější částí ostrova je jeho střední část, která je pro svou úrodnost domorodci označována Terra Boa /tedy Dobrá země/. Vypadá to jako poušť s troškou trávy a pár stromy, ale místní zde dokáží vypěstovat i nějakou kukuřici a zeleninu. Dobrá země tedy v místním pojetí vypadá takto:
Všímavému čtenáři se mohou výše uvedené fotografie zdát povědomé. Ano, na Terra Boa byla pořízena fotografie, kterou najdete v záhlaví tohoto blogu.
Z původní salské flóry mne zaujaly následující tři rostliny:
1) Planý meloun. Tato pidizmenšenina našeho velkomelounu roste vesele po celém Salu. Je nejedlý, tlustě kožnatý a nepozře ho vůbec nic s výjimkou polodivokých koz, které se občas vyskytují.
2) Rostlina, kterou jsem si soukromě nazvala „písčinný salát“. Jsou to takové podivné řapíkaté listy, které rostou přímo z písku na břehu moře a používají se k vaření. Viděla jsem, jak tento porost kosí kuchtíci hotelu, když připravovali tu pravou cachupu, jenže já jí nejedla, takže netuším, jak ten písčinný salát vlastně chutná…
3) A konečně ze všech nejpodivnější: cibule křížená se žlutým hyacintem!!! To jsem zkoumala fakt dlouho, ale nic jsem nevykoumala. Na pláži, uprostřed písku, tak pět metrů od hranice přílivu, vyraší z písku cibule a vykvete. Nechápu:
To zelené k tomu nepatří, to je jiná kytka. Z čeho to žije toto? Jak se to jmenuje? Proč to neroste v hlíně, ale na pláži? Kde to bere vodu? Je někdo ze čtenářů mého blogu schopen odpovědět alespoň na jednu z výše uvedených otázek? (odpovědi typu: „proto“ neberu;))
Zdravim,
pri hledani informaci o Mexiku jsem narazila na vas blog a na fotku se zlutou rostlinkou. Jedna se pravdepodobne o rostlinu Cistanche phelypaea z celedi zarazovitych (Orobanchaceae). Jsou to paraziticke rostliny, ktere ziji nejpravdepodbneji prave z toho „zeleneho, co k tomu nepatri“.
S pozdravem
Eva L.
To se mi líbíTo se mi líbí
No né, po roce a půl, co jsem tu kytku viděla, konečně někdo pomohl! Evo, děkuji moc a doufám, že informace z mého blogu Vám k něčemu budou, a že se občas vrátíte. Díky!
To se mi líbíTo se mi líbí
a to zelené, co k tomu nepatří, se tváří jako šrucha.
To se mi líbíTo se mi líbí
Takže po téměř pěti letech je hlavolam vyřešen :))) díky!
To se mi líbíTo se mi líbí