Pontao

Pontao (vyslovuj „Pontau„) je jedinou pamětihodností jižního Salu, který okupuje právě vesnico-městečko Santa Maria a jinak pouze hotely. Pontao znamená v portugalštině „molo“ a je v podstatě středobodem každodenního dění ve vesnici. Sjednávají se zde obchody s turisty, prodávají a porcují právě ulovené ryby, vyjíždí se odtamtud na moře jak za úlovkem, tak na pozorování delfínů a velryb (moje rada zní – nejezděte, je to předražené a uvidíte prdlajs).

Na Pontao dojde každý, kdo se do Santa Maria vydá, už jenom proto, aby pozoroval místní kluky, jak skáčou po hlavě do vody a plavou mezi pilíři mola, nebo proto, aby se podíval, jak vypadá muréní hlava:

Také si na Pontau můžete samozřejmě koupit nějakou mušli či škebli, jako suvenýr z dovolené:

Na kousku pláže podél Pontaa jsou z moře vytažené rybářské loďky a jejich obsluha je opravuje, očiťuje, maluje, nebo u nich jenom odpočívá:

Ráno a včer po příjezdu z moře námořníci kuchají ryby a rovnou je prodávají (ne do hotelů, to by asi neprošlo u hygieniků, ale  místním obyvatelům). Typickým lokálním jídlem je ,,cachupa“. Tento pokrm se připravuje z kukuřice, fazolí, vepřového nebo rybího masa, sladkých brambor a zelí. Je to hrozně pálivé a Marianovi to tak samozřejmě chutnalo. Okusil tento pokrm přímo na podlaze hliněného domku místního Senegalce Davida, se kterým jsme se seznámili na jedné procházce městem a on nám po ostrově dělal průvodce. Já jsem si na cachupu rozhodně netroufla, protože jsem čtvrtý den po příjezdu dostala zánět střev, který jsem léčila až do konce března (klid, nebylo to z místní stravy, je to důsledek alergie na mléko).  Kdyby vás někoho zajímal recept na cachupu, tak ho máme někde doma schovaný, přivezli jsme si ho, kdybychom pocítili touhu uspořádat Kapverdskou párty;)

A když už jsou ryby prodané, tak si místní fotbalisti sednou na kolečko….a sedí:

Kolem Pontaa se zkrátka točí život Santa Maria a navíc kolem běhají naháčci;)

Sal je prostě víc africký, než jsme čekali…..

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Cabo Verde se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Pontao

  1. Jirka napsal:

    Tak to já bych taky asi nejdl z podlahy jako Marián. V každém případě, kde neznají knedlíky a omáčku, neví o co přicházejí.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s