Italský rok 2013 – Lago di Garda

Tři dny v červenci – Lago di Garda a okolí, autem, s K. Skvělé!

Bohužel, první den nám nevyšlo počasí, takže když jsme ráno přejeli Alpy a zaparkovali v centru Verony, bylo jen 14 stupňů.  Takže fotky z tohoto města mám opět mizerné, asi mi není souzeno vidět Veronu ve sluneční záři.

Podívali jsme se do amfiteátru, kde se zrovna připravovala scéna na večerní divadelní představení, prošli jsme si historické centrum s kostely, trhy i mostem, a přitom jsme pěkně promrzli…no, hlavně já, nějak jsem podcenila počasí…Ale to nevadilo, Verona je krásná, i když je zataženo.IMG_4692

IMG_4698

V podvečer jsme dojeli do městečka Garda, po kterém nese jezero jméno. Je to od Verony opravdu kousek, slabá půlhodinka jízdy. Garda je typické rekreační městečko usazené mezi kopci na východní straně jezera, jako stvořené pro posedávání v restauraci na břehu a kochání se krajinou. Místní mozarella s prosciuttem a rukolou prostě nemají chybu!

IMG_4739

IMG_4745

Přespali jsme v malém hotelu a ráno jeli po pobřeží směrem na jih. Cestou jsme zastavili v městečku Bardolino,  kde se dá spatřit starý kostel z 8. století a hlavně první část opevnění z doby rodu Scaligeri. To je znakem všech historických měst v okolí a pozná se na první pohled – cimbuří má ve tvaru vlaštovčích ocásků.

IMG_4751

Ještě jižněji leží opevněná vesnička Lazise, se zbytky scaligerovského hradu, krásnými promenádami plnými obchodů s koženým zbožím, botami a lahůdkami (borůvkové balsamico, bazalkový a houbový olivový olej, hrušková tapenáda, a neskutečné množství dalších ingrediencí, které moje kuchyň opravdu postrádá). Lasize leží tak blízko u  jezera, že některé domy stojí přímo ve vodě.

IMG_4774

Kolem poledního jsme dojeli do Sirmione, což je jakési správní i historické středisko celého Lago di Garda. Je slavné nejen pro své historické památky, sirné prameny i domy hollywoodských hvězd, které tu tráví dovolenou, ale také kvůli svému tvaru. Sirmione tvoří takový ocásek – čtyřkilometrový výběžek do jezera je pozůstatkem morény, kterou do údolí před sebou dovalil ledovec, co kdysi jezero vytvořil.

IMG_4785

V půlce „ocásku“ si postavil rod Scaligeriů ve 13. století hrad, ze kterého kontrolovali přístup na zbytek poloostrova. Ten je totiž velmi důležitý – v jeho špičce leží rozsáhlá starověká římská vila z prvního století, které se přezdívá Catullovy lázně. Prý zde slavný básník trávil poslední léta života.  Obrovská vila měla víc než sto místností, vlastní termální lázně, několik kolonád, včetně jedné kryté, sýpky, polnosti a k jejímu udržování v provozu musely sloužit stovky otroků.

IMG_4800

K.  poprvé viděl vykopávky a líbilo se mu to. Nejvíc se nám ovšem zamlouval obří rozmarýn, který všude v areálu Catullovy vily rostl jako živý plot. Když jsem viděla, jak může keřík vyrůst, v porovnání s tou mojí chcíplotinou, co pěstuji každý rok na balkoně, nevěřila jsem svým očím (jeden kousek vidíte na fotce nahoře nade mnou).

IMG_4794

Na gotický hrad jsme se dostali v neděli dopoledne, kdy se udělalo opravdu nádherně.  Uvnitř hradu samotného není žádná výzdoba, ale jsou zpřístupněny všechny hradby, věže a cimbuří. Z nich je krásný výhled na celé Sirmione, a čím výš člověk vyšplhá, tím lepší fotky získá.

IMG_4831

IMG_4853

A to je víceméně všechno, víc se za ten víkend ani stihnout nedalo. Vlastně – ještě si lehnout na hodinu na břeh, objet poloostrov loďkou a obhlédnout Catullovy lázně z vody, dát si oběd, koupit kabelku, nějaký salám a vyrazit za zpáteční cestu.

PS: ještě jedna dobrá rada nakonec: nedávejte si po cestě nazpátek v noci jídlo na německé benzince. Neudělá vám to dobře, fakt ne….

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Itálie, sever se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s