Staří Řekové a Turecké schody – Agrigento

Agrigento,  soubor nádherných chrámových památek starého Řecka, se nachází na jižním pobřeží Sicílie. Z Trapani to byly sice asi dvě a půl hodiny jízdy, ale vyplatilo se to. Kde jinde by člověk mohl přijít k naprosto strhujícím pohledům na soubor zachovalých dórských chrámů? Kde by se daly strávit hodiny a hodiny oblézáním trosek i stojících sloupů, kocháním se výhledy do krajiny i prozkoumáváním archeologického muzea? Agrigento a jeho Údolí chrámů (Valle dei Templi) je prostě to pravé místo pro historické nadšence.

IMG_1516

Jako vždy je třeba poznamenat, že knižní průvodce je sice dobrá věc, ale pokud vstoupíte na archeologické naleziště z druhé strany, než autor průvodce zamýšlel, a popisky u chrámů v důsledku vandalismu či laxnosti provozovatele chybí, můžete několik hodin setrvat v příjemném bludu o tom, že víte, na co se to vlastně díváte. Mně to došlo někdy v půlce, když jsem narazila na první tabulku prezentující konkrétní část naleziště….

IMG_1517

Čtrnáct takovýchto obrů podpíralo střechu obřího Diova chrámu, největšího chrámu Antiky, z něhož dnes bohužel zbyly jenom trosky. Jeho zrekonstruovaný model lze najít v archeologickém muzeu, ale dva z obrů leží přímo na nalezišti. Megalomanie se zde Řekům nevyplatila. Chrám byl postaven v roce 480 BC na oslavu vítězství nad Kartaginci. Nicméně, už za 74 let se podlí Kartaginci znovu postavili na nohy, napadli Agrigento a i s celým Diovým chrámem ho srovnali se zemí.

IMG_1522

Zlatým hřebem (a důvodem, proč doporučuji všem projít si naleziště ve stejném směru jako my, tedy odspodu nahoru) je pak chrám Concordie. Jedna z nejzachovalejších antických staveb na světě přežila kvůli tomu, že byla v šestém století vysvěcena na křesťanský chrám.

IMG_1556

IMG_1558

Doporučuji také návštěvu archelogického muzea nacházejícího se asi čtvrt hodiny pěšky od Údolí chrámů.  Je od podlahy pod střechu narvané artefakty objevenými v Agrigentu a okolí. Sochy, busty, náramky, nádobí, zlaté šperky, obří vázy, sarkofágy, pečetidla, modely chrámů, fotografie z vykopávek,…..Dal by se tam asi strávit celý den, ale já tam nebyla sama, takže jsem se asi po hodině přidala k ostatním a jeli jsme zpět po silnici do Trapani, kde nás čekalo nádherné zakončení dovolené na Sicílii.

Jen pár kilometrů od Agrigenta malý ukazatel směrem k pobřeží míří  směrem k úžasnému přírodnímu útvaru zvanému Turecké schodi (Scala dei Turchi). Pro mě zcela nepochopitelně se nenachází v žádném průvodci po Sicílii, takže jsme na něj narazili náhodou. Před Duomem v Monreale jsem si prohlížela pohledy a na jednom z nich jsem Turecké schody zahlédla, spolu s nápisem Realmonte. Takže když jsme kolem tohoto města prosvištěli po dálnici, zbystřila jsem a tu nenápadnou šipku jsem zaregistrovala.

IMG_1569

Obrovský travertinový útes uprostřed písčité pláže, zvrásněný do podoby „schodů“ září svou čistou bílou barvou do dálky. Ráda bych ho byla viděla při západu slunce, určitě se bude zbarvovat do růžova…

IMG_1580

Jen tak jsme si chvíli poseděli a prohlíželi si zelenomodrou hlubinu u paty útesu, a pak už jsme vyrazili do Trapani, odkud jsme druhý den v poledne odletěli zpátky domů.

Ráda bych touto cestou poděkovala Kubovi, Deni i Ráďovi za skvělou dovolenou. Moc jsem si to s vámi užila a doufám, že příští rok zase někam vyrazíme!

PS: tak, to byl poslední článek ze Sicílie a už se můžete těšit na Filipíny, pokud se tam dostanu na net. Čekají nás velké věci a spousta zážitků, tak držte palce a pište komentáře!

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Itálie, jih se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s