Kodaň noční a živá

V krátkosti se dnes vrátím k parku Tivoli Gardens. V centru Kodaně vyrostl už v polovině devatenáctého století, a přesto, že nabízí spoustu modeních vymožností a zábavy, působí schválně velmi starosvětským dojmem.

V tomto postu, prosím, omluvte sníženou kvalitu fotografií, měla jsem s sebou jen malý příruční foťáček, který noční fotky moc nezvládl.

Vstup do Tivoli je samozřejmě pompézní, procházíte velkou branou osvětlenou tisícem žároviček,  a na náměstí před ní se tyčí velké vyhlídkové kolo.

Do Tivoli Gardens můžete zajít na večeři, na balet, taneční vystoupení, divadlo, do obřího akvária, na horskou u dráhu (dokonce nejstarší dřevenou horskou dráhou na světě), kolotoče, projet se loďkou…anebo si zkusit štěstí na některé z mechanických atrakcí, které vypadají, že sem sestoupily z třicátých let. A ony taky sestoupily, jenom je tu krásně udržují a vylepšují.

Můžete se samozřejmě projít po desítkách mostů přes potůčky a jezírka, krmit ozdobné koi kapry a kochat se monumentálními kulisami parku Tivoli, jako je třeba Čínská čtvrť, záoceánská galeona, Palác z pohádek Tisíce a jedné noci…

Samozřejmě, že se kdekoliv v Tivoli Gardens můžete najíst, pokud na to máte (v Dánsku je obecně jídlo hodně drahé a v Tivoli to platí dvojnásob), pokud na to nemáte, musíte si vystačit s lízátkem v historizujícím stylu:

Tivoli Gardens nemají ty zahrady v názvu jen tak. Opravdu se jedná o zábavní park zasazený do veliké zahrady. V severském Dánsku, oteplovaném Golfským proudem, tak sice uprostřed léta teploty nelezou vysoko, ale to nebrání Dánkám, aby se opalovaly v plavkách, když si Češka nasazuje druhou mikinu, a květinám, aby hýřily barvami:

Abyste mi to s tou teplotou věřili, přidávám noční foto z jiné části Kodaně, z hlavního náměstí u městské radnice, kde na jednom rohu stojí zajímavý dům. Má na sobě neonový teploměr a ve věžičce barometr s postavami představujícími déšť a slunce (takový malý dřevěný s panenkou a panáčkem jsem měla jako malá u babičky). V osm hodin večer bylo 18 stupňů, což byl na místní poměry nezvykle teplý večer, takže zatímco já jsem měla zmíněné dvě mikiny, kšiltovku a šátek, místní obyvatelstvo si vyrazilo ven v letních šatech na ramínka a kraťasech.

Člověk tak lépe pochopí zimomřivé Italy choulící se na konci května na Karlově mostě do péřovek…

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Dánsko se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s