Kodaň moderní

Kodaň není jen historickým městem s půvabným centrem plným kanálů a křivolakých uliček. Je také městem progresivní severské architektury plné  pevných a čistých křivek a rozmáchlých staveb skvěle zapadajících do svého okolí.

Některé z ikonických budov můžete vidět při projížďce kanály.  Co třeba slavná Opera  z roku 2004?

Nebo tenhle krásný dům s prosklenou kavárnou přímo nad vodou (myslím, že je to muzeum):

Hrozně by se mi líbilo bydlet v domě, co má vlastní marínu a místo zdí obrovská okna s výhledem na moře:

I když vlastně nevím proč, když nemám loď a žádnou mít nechci :)) Nevadí, i tak by se mi tam líbilo bydlet. Otázka je, jak to izoluje v drsném severském klimatu (v Dánsku není díky Golfskému proudu v zimě moc zima, ale zato tam velmi často a intezivně prší).

Nicméně, i na tom drsném severu mají promenády a pláže na břehu mořském. V krásných dnech (rozuměj – víc než 17 stupňů) jsou plné polonahých Dánů a Dánek, kteří si užívají slunečních paprsků a ráchají se v moři, v dešti či pošmournu pak na nich lidi sportují a procházejí se. Na pláž navíc vede metro, jako v každém spořádaném přímořském hlavním městě. Herdek, tohle mi u nás ale rozhodně chybí. Hlašte se, kdo to chce taky!

To by to ovšem nebyla Kodaň, kdyby i pláže a pobřeží nebyly pojaty zajímavě a moderně po stránce architektonické.

No a kdyby vám bylo té nové architektury málo, pořád se můžete metrem dopravit kus za centrum, na sídliště.

Proč by měl turista jezdit na kodaňské sídliště? Jednoduše proto, že v Kodani nenajdete žádné Jižní město, Prosek a Letňany, ale nádherné, do přírody citlivě zasazené domy projektované špičkovými a slavnými architekty. Jeden z těchto paneláků dokonce v roce 2008 a 2009 vyhrál několik architektonických cen pro nejlepší obytné domy na světě. Jmenuje se Mountain Dwelling a ze strany od ulice vypadá jako supermoderní budova, z druhé strany od kanálu pak nabízí stupňovité balkony jednotlivých bytů. Chcichcichcichci!

No a i okolní paneláky mají opravdu zajímavé tvary, včetně tady těch střepovitých balkonů (o kterých nevím, na kolik jsou obyvatelné a na kolik jsou jen exhibicí architekta).

Tak co, líbí?

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Dánsko se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s