Ticho a klid starého Las Palmas

Být na Gran Canaria a nevidět Veguetu, starou část hlavního města Las Palmas, to by byla věčná škoda, ne-li neodpustitelný hřích. Spojuje totiž v neuvěřitelné směsici různé stavební styly, které můžete sledovat jako v učebnici architektury. Město bylo založeno na konci patnáctého století a pojmenováno jako Královské město palem. Vegueta je pak jeho nestarší částí.

Tato tabulka vypráví příběh o tom, jak Kanárské ostrovy přišly ke svému jménu. To bylo odvozeno z názvu cukrové křtiny, španělsky Flor de caňa.

73

77

74

Obrovská katedrála sv. Anny byla založena jako první kostel na Gran Canarii a zasvěcena ochránkyni ostrova. Již na katedrále můžete sledovat styl gotický, renesanční i klasicistní. Jako bonus můžete vyjet výtahem do jedné z věží až na střechu, odkud je neuvěřitelný výhled na moře i životem pulsující metropoli.

83

Las Palmas je město charakteru tropického, vysušené, živé, ukřičené, plné výfukových splodin, hlasité a divoké. Nákupní korzo je zaplaveno turisty, kavárnami a obchody, obchodní centrum zase kravaťáky, všude jezdí auta a motocykly a to vše vysušuje africké slunce.

Nejstarší část města ale taková není. Paláce i malé domy stíněné mohutnými stromy jakoby spaly v poklidu, vylidněné, tiché, zadumané. Úzké uličky lemují domy postavené ve stylu africké secese i renesance, na každém rohu stojí alespoň malý kostelík, malované tabulky vedle dveří vyprávějí příběhy a malá náměstí vypadají, jako by byla přenesena z doby minulé.

66

71

76

98

91

90

Přímo v centru Veguety se nachází zajímavé Kanárské muzeum, kde se můžete blíže seznámit s původními obvyvateli Gran Canaria. Archelogické nálezy jsou vystaveny přehledně a v muzeu se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Guanchové byli hrdým národem se zajímavým uměleckým cítěním a touhou po svobodném životě. Španělští dobyvatelé s nimi museli svést několik bitev, než si je dokázali podrobit.

Krásným příkladem koloniální architektury je potom Casa de Colón – dům oslavující zastávku Kryštofa Kolumba a jeho posádky na Gran Canarii po cestě do Nového světa. Uvnitř je muzeum námořní dopravy a pokud se vám líbí sextanty, oktanty a staré mapy, je to místo právě pro vás.

100

Nezapomeňte také navštívit secesní kavárenský pavilon, kde mají skvělou horkou čokoládu a zmrzlinu:

5.10.2006 15-39-17_0235

Stojí za to vzdálit se od obvyklých turistických tras a jenom tak Veguetou bloumat, stavit se v zapadlém tapas baru na něco k jídlu a pak si sednout na lavičku a nechat staré město, ať vás vtáhne do svého srdce.

94

Luu se představuje:

Fyzicky žiju v Praze, uvnitř své hlavy pak po celé zeměkouli. Nejvíc ze všeho bych si přála schopnost teleportace. Až na pár výjimek chci vidět celý svět....
Příspěvek byl publikován v rubrice Gran Canaria, Španělsko se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s